понедельник, 7 июня 2021 г.

Представлення проєктів «Складання власного родоводу та демонстрація успадкування певних ознак». Складання родоводів за даними ознаками.

 

Тема: Представлення проєктів «Складання власного родоводу та демонстрація успадкування певних ознак». Складання родоводів за даними ознаками.

Мета: Закріпити знання про особливості генетики людини. Удосконалити навички складання схем схрещування, поглибити знання про успадкування ознак, проектно-технічні навички; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, мислення, мову, уміння висловлювати судження, аналізувати та узагальнювати інформацію, встановлювати причино-наслідкові зв’язки; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та всього живого, інтерес до предмета, формувати науковий світогляд.

Обл-ня: Комп’ютер, програмне забезпечення, проектор, роздатковий матеріал , дитячі презентації, запис музики Баха.

Тип у-ку: Урок застосування знань, умінь і навичок;

Очікувані результати:

-         Називають основні генетичні терміни;

-         Застосовують знання для оцінки спадкових ознак у родині;

-         Характеризують основні принципи складання родоводу;

-         Порівнюють успадкування домінантних і рецесивних ознак;

-         Дотримуються правил складання схем родоводів;

-         Застосовують знання для оцінки спадкових ознак у родині та планування родини.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація (Звучить музика Баха).

Не випадково наш урок починається з музики Баха. Майже 300 років його музика захоплювала людство. У сім’ї Баха в семи поколіннях було не менше 53 видатних музикантів і композиторів.

Людей завжди хвилюватимуть питання пов’язані зі спадковістю і успадкуванням здібностей.

·         Чому у геніальної людини діти не завжди геніальні?

·         Чому серед 5 млрд. жителів немає двох абсолютно однакових людей?

Яка наука дає відповідь на ці запитання?(……) Та для початку давайте пригадаємо з вами основні генетичні терміни.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

«Термінологічна дуель» (На дошці розміщені терміни, учні дають визначення термінів по-черзі)

-генотип

-геном

-ДНК

-Алель

-Рецесивний алель

-Домінантний алель

-Гомозигота

-Гетерозигота

-Спадковість

-Мінливість

-Мутація

Завдання- розподіл ознак.

Геном людини має дуже багато ознак, деякі із них є домінантними, а деякі знаходяться у прихованому стані, проявляючись у наших нащадків. Розподіліть домінантні та рецесивні ознаки на 2 колонки.

ІV. Вивчення матеріалу:

Епіграфдо уроку: «Те що написано на роду-треба вміти ще правильно читати»

Ви отримали завдання скласти родовід та зясувати успадкування однієї з ознак у родині.

Відкрийте зошити і запишіть тему уроку: «Складання родоводу».

Епіграф уроку: «Те що написано на роду, треба ще правильно читати».

Завдання уроку:

                 1) Проаналізувати успадкування ознак у родинах учнів класу.

                2) Скласти родовід відомої людини

 Давайте пригадаємо символи при складанні родоводу

 Презентація проєктів учнів

VСкладання родоводів за даними ознаками

1.Пробанд – здорова жінка. Її сестра також здорова, а два брати хворі на дальтонізм. Матір і батько пробанда здорові. Чотирі сестри матері пробанда здорові, чоловіки їх також здорові. Про двоюрідних сибсів з боку матері пробанда відомо, що в одній сім’ї є один хворий брат, а дві сестри і брат здорові. У двох інших сім’ях є по одному хворому брату і по одній хворій сестрі; у четвертій сім’ї – одна здорова сестра. Бабуся пробанда з боку матері здорова, дід був хворим на дальтонізм. З боку батька пробанда не відмічено хворих на дальтонізм . Скласти родовід. Визначити ймовірність народження у пробанда хворих на дальтонізм дітей за умови, якщо вона вийде заміж за здорового чоловіка.

Складіть схему родоводу, визначте тип успадкування ознаки

 

2.Пробанд - нормальна жінка - має п'ять сестер, дві з яких однояйцеві близнята, дві - двояйцеві близнята. Всі сестри мають шість пальців на руках. Мати пробанда нормальна, батько - шестипалий. З боку матері всі предки нормальні. В батька два брати і чотири сестри - всі п'ятипалі. Бабуся за лінією батька шестипала. В неї було дві шестипалі сестри і одна п'ятипала. Дід за лінією батька і всі його родичі нормально п'ятипалі. Складіть родовід. Визначте вірогідність народження в сім'ї пробанда шестипалих дітей за умови, що вона вийде заміж за нормального чоловіка

3. . Молоді люди нормально володіють правою рукою. В родині жінки-пробанда було ще дві сестри, які нормально володіли правою рукою, та три брата – лівші. Мати жінки – правша, батько – лівша. Бабки и діди зі сторони матері та батька чоловіка нормально володіли правою рукою. Складіть родовід родини. Визначте вірогідність народження в родині дитини – лівші.

4. Пробанд має нормальні за забарвленням зуби. У його сестри зуби коричневі. У матері пробанда зуби коричневі, а у батька нормальні. Сім сестер матері пробанда з коричневими зубами; а чотири брати – з нормальними. Одна тітка пробанда по лінії матері, що мала коричневі зуби, вийшла заміж за чоловіка з нормальними зубами. У них троє дітей: дочка і син з коричневими зубами, дочка з нормальними. Два дядьки пробанда по лінії матері одружені з жінками без аномалії за забарвленням зубів. У одного з них два сини і дочка, у іншого – дві дочки і син. Усі вони з нормальними зубами. Коричневі зуби мав дід пробанда по лінії матері, а бабуся по лінії матері мала нормальні зуби. Два брати діда по лінії матері з нормальним забарвленням зубів. Прабабуся (матір діда по лінії матері) і прапрабабуся (матір цієї прабабусі) мали коричневі зуби, а їхні чоловіки були з нормальним забарвленням зубів. Скласти родовід. Визначити, які діти можуть бути у пробанда, якщо він укладе шлюб з жінкою, гетерозиготною за цією ознакою.

 Діти складають родоводи та презентують на дошці,візуальний контроль під час складання.

 VI Підсумок уроку.

Зробіть висновки , навіщо вивчати  генетику?

Учні роблять висновки, пишуть на стікерах і клеять на «Дерево висновків»

 VIIІ нструктаж здомашнього завдання. Повторити пр.34-35, підготуватися до самостійної роботи.