Тема: Представлення проєктів «Складання власного родоводу та
демонстрація успадкування певних ознак». Складання родоводів за даними
ознаками.
Мета: Закріпити знання про особливості генетики людини.
Удосконалити навички складання схем схрещування, поглибити знання про
успадкування ознак, проектно-технічні навички; розвивати спостережливість,
увагу, пам'ять, мислення, мову, уміння висловлювати судження, аналізувати та
узагальнювати інформацію, встановлювати причино-наслідкові зв’язки; виховувати
дбайливе ставлення до власного здоров’я та всього живого, інтерес до предмета,
формувати науковий світогляд.
Обл-ня: Комп’ютер, програмне забезпечення, проектор,
роздатковий матеріал , дитячі презентації, запис музики
Баха.
Тип у-ку: Урок застосування знань, умінь і навичок;
Очікувані результати:
-
Називають основні генетичні терміни;
-
Застосовують знання для оцінки спадкових
ознак у родині;
-
Характеризують основні принципи складання
родоводу;
-
Порівнюють успадкування домінантних і
рецесивних ознак;
-
Дотримуються правил складання схем родоводів;
-
Застосовують знання для оцінки спадкових
ознак у родині та планування родини.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація (Звучить музика Баха).
Не випадково наш урок починається з музики
Баха. Майже 300 років його музика захоплювала людство. У сім’ї Баха в семи
поколіннях було не менше 53 видатних музикантів і композиторів.
Людей завжди хвилюватимуть питання
пов’язані зі спадковістю і успадкуванням здібностей.
·
Чому
у геніальної людини діти не завжди геніальні?
·
Чому
серед 5 млрд. жителів немає двох абсолютно однакових людей?
Яка наука дає відповідь на ці
запитання?(……) Та для початку давайте пригадаємо з вами основні генетичні
терміни.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань.
«Термінологічна
дуель» (На дошці розміщені терміни, учні дають визначення термінів по-черзі)
-генотип
-геном
-ДНК
-Алель
-Рецесивний алель
-Домінантний алель
-Гомозигота
-Гетерозигота
-Спадковість
-Мінливість
-Мутація
Завдання- розподіл
ознак.
Геном людини має дуже
багато ознак, деякі із них є домінантними, а деякі знаходяться у прихованому
стані, проявляючись у наших нащадків. Розподіліть домінантні та рецесивні
ознаки на 2 колонки.
ІV.
Вивчення матеріалу:
Епіграфдо уроку: «Те
що написано на роду-треба вміти ще правильно читати»
Ви отримали
завдання скласти родовід та зясувати успадкування однієї з ознак у родині.
Відкрийте зошити і запишіть тему уроку: «Складання родоводу».
Епіграф
уроку: «Те що написано на роду, треба ще правильно читати».
Завдання
уроку:
1) Проаналізувати
успадкування ознак у родинах учнів класу.
2)
Скласти родовід відомої людини
VСкладання родоводів за даними ознаками
1.Пробанд – здорова жінка. Її сестра також здорова, а два брати хворі на дальтонізм. Матір і батько пробанда здорові. Чотирі сестри матері пробанда здорові, чоловіки їх також здорові. Про двоюрідних сибсів з боку матері пробанда відомо, що в одній сім’ї є один хворий брат, а дві сестри і брат здорові. У двох інших сім’ях є по одному хворому брату і по одній хворій сестрі; у четвертій сім’ї – одна здорова сестра. Бабуся пробанда з боку матері здорова, дід був хворим на дальтонізм. З боку батька пробанда не відмічено хворих на дальтонізм . Скласти родовід. Визначити ймовірність народження у пробанда хворих на дальтонізм дітей за умови, якщо вона вийде заміж за здорового чоловіка.
Складіть
схему родоводу, визначте тип успадкування ознаки
2.Пробанд - нормальна жінка - має п'ять сестер, дві з яких однояйцеві близнята, дві - двояйцеві близнята. Всі сестри мають шість пальців на руках. Мати пробанда нормальна, батько - шестипалий. З боку матері всі предки нормальні. В батька два брати і чотири сестри - всі п'ятипалі. Бабуся за лінією батька шестипала. В неї було дві шестипалі сестри і одна п'ятипала. Дід за лінією батька і всі його родичі нормально п'ятипалі. Складіть родовід. Визначте вірогідність народження в сім'ї пробанда шестипалих дітей за умови, що вона вийде заміж за нормального чоловіка
3. . Молоді люди нормально володіють правою рукою. В родині жінки-пробанда було ще дві сестри, які нормально володіли правою рукою, та три брата – лівші. Мати жінки – правша, батько – лівша. Бабки и діди зі сторони матері та батька чоловіка нормально володіли правою рукою. Складіть родовід родини. Визначте вірогідність народження в родині дитини – лівші.
4. Пробанд
має нормальні за забарвленням зуби. У його сестри зуби коричневі. У матері
пробанда зуби коричневі, а у батька нормальні. Сім сестер матері пробанда з
коричневими зубами; а чотири брати – з нормальними. Одна тітка пробанда по
лінії матері, що мала коричневі зуби, вийшла заміж за чоловіка з нормальними
зубами. У них троє дітей: дочка і син з коричневими зубами, дочка з
нормальними. Два дядьки пробанда по лінії матері одружені з жінками без
аномалії за забарвленням зубів. У одного з них два сини і дочка, у іншого – дві
дочки і син. Усі вони з нормальними зубами. Коричневі зуби мав дід пробанда по
лінії матері, а бабуся по лінії матері мала нормальні зуби. Два брати діда по
лінії матері з нормальним забарвленням зубів. Прабабуся (матір діда по лінії
матері) і прапрабабуся (матір цієї прабабусі) мали коричневі зуби, а їхні
чоловіки були з нормальним забарвленням зубів. Скласти родовід. Визначити, які
діти можуть бути у пробанда, якщо він укладе шлюб з жінкою, гетерозиготною за
цією ознакою.
Зробіть висновки , навіщо вивчати генетику?
Учні роблять висновки, пишуть на стікерах і клеять на «Дерево висновків»